Το κτήριο λειτουργεί απο το σχολικό έτος 2016-2017 και διαθέτει ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια και βοηθητικούς χωρους. Το κτήριο λειτουργεί απο το σχολικό έτος 2016-2017 και διαθέτει ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια και βοηθητικούς χωρους. Το κτήριο λειτουργεί απο το σχολικό έτος 2016-2017 και διαθέτει ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια και βοηθητικούς χωρους. ΤΟΜΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ & ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
Σχετίζεται με προϊόντα και υπηρεσίες στον Τουριστικό κλάδο της Οικονομίας.Στο σχολείο μας παρέχεται η ειδικότητα 'Υπάλληλος Οικονομίας & Διοίκησης στον Τουρισμό'.
ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
Έχει στόχο να προσφέρει στους μαθητές σύγχρονες γνώσεις, συμβατές με την σύγχρονη αγορά εργασίας, που θα μπορούν να δίνουν στον απόφοιτο την ικανότητα να παρακολουθεί τις ραγδαίες εξελίξεις της Πληροφορικής
ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ
Αποτελεί μια επιλογή αιχμής εξαιτίας της εφαρμογής της σε ένα πλήθος συσκευών. Στόχος της είναι να βοηθήσει τους μαθητές να αποκτήσουν επαρκείς δεξιότητες που αφορούν την επιδιόρθωση και συντήρηση εγκαταστάσεων ψύξης, αερισμού και κλιματισμού

Ιστορία

Το ΕΠΑΛ Νικήτης του Δήμου Σιθωνίας Χαλκιδικής ιδρύθηκε το Μάιο του 1992 και λειτουργεί απο το σχολικό έτος 1992-93 ως ΤΕΛ. Στην αρχή στεγαζόταν στο παλιό δημοτικό σχολείο της Νικήτης, ένα παραδοσιακό κτίριο απο τα τέλη του 19ου αιώνα, που τώρα έχει μετατραπεί σε Λαογραφικό Μουσείο. Το 1997 μεταστεγάστηκε σε νέο κτίριο, που προορίζονταν για κοινοτικό κατάστημα της Νικήτης . Το 1998 περιορίστηκε στον 1ο όροφο του κτιρίου, που απο τότε λειτουργεί ως Δημαρχείο Σιθωνίας. Απο το σχολικό έτος 1998-99 μετονομάστηκε σε ΤΕΕ και λειτούργησε με αυτόν τον τίτλο ώς το 2006. Απο το σχολικό έτος 2006-2007 λειτουργεί ώς ΕΠΑΛ (Επαγγελματικό Λύκειο) εώς και σήμερα. Το 2010-2011 με την εφαρμογή του σχεδίου 'Καλλικράτης' στους Δήμους άφησε το κτήριο όπου συστεγάζονταν με το δήμο Σιθωνίας και μεταφέρθηκε σε μισθωμένους χώρους 2.5 χιλιόμετρα έξω απο την Νικήτη στη διασταύρωση προς Ν. Μαρμαρά και Άγιο Νικόλαο.Το Σχολικό Έτος 2016-2017 παραδόθηκε το νέο σύγχρονο κτήριο όπου λειτουργεί μεχρι και σήμερα. To 2012-2013 με την εφαρμογή του Νέου Λυκείου το Υπουργείο Παιδείας προχώρησε σε αναπροσαρμογή του προγράμματος σπουδών των ειδικοτήτων των τομέων. Έτσι από το σχολικό έτος 2014-2015 στο ΕΠΑΛ Νικήτης λειτουργούν οι παρακάτω τομείς και ειδικότητες:

ΣΕΠ

Ο Σχολικός και Επαγγελματικός Προσανατολισμός έχει ως βασικό σκοπό να παρέχει τις βασικές κατευθύνσεις όσον αφορά τις σπουδές και την επαγγελματική σταδιοδρομία του μαθητή. Παράλληλα προσπαθεί να αναδείξει τις δεξιότητες του και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προσωπικότητα του που θα τον βοηθήσουν στην επαγγελματική του πορεία.

Δημοφιλή

To 2012-2013 με την εφαρμογή του Νέου Λυκείου το Υπουργείο Παιδείας προχώρησε σε αναπροσαρμογή του προγράμματος σπουδών των ειδικοτήτων των τομέων. Έτσι από το σχολικό έτος 2014-2015 στο ΕΠΑΛ Νικήτης λειτουργούν οι παρακάτω ειδικότητες:

Επικοινωνία

Το Σχολείο μας βρίσκεται 700m ανατολικά απο το κέντρο της Νικήτης και πολύ κοντα στο δρόμο προς Ν. Μαρμαρά και Άγιο Νικόλαο.

Διεύθυνση: Νικήτη Σιθωνίας, 63088 Χαλκιδική
Τηλέφωνο: 2375023733